16.3.2025, 2. neděle postní
Prožíváme Milostivé léto, Svatý rok. Během svatého roku jsme vyzýváni ke smíření s Bohem i s ostatními lidmi na všech úrovních. Cílem Milostivého roku je odpuštění, uzdravení a obnova vztahu s Bohem i s druhými lidmi. Děkujme Bohu …
Arcibiskup Jan Graubner nám poslal k začátku postní doby list o odpuštění.
Svatý rok má strhnout lavinu odpouštění a uzdravování zraněných vztahů. Nemáme čekat, až se nám někdo dostatečně omluví, protože důvod k odpuštění těm, kteří se proti nám provinili, máme v tom, že Bůh odpustil nám.
Jiří Reinsberg, který byl před léty farářem u Panny Marie na Staroměstském náměstí, tedy v Týnském chrámu, kdysi v jednom kázání pravil, že odpustit někomu neznamená zapomenout, co mi zlého udělal. Nemám přece sklerózu, mám paměť a pro příště si budu jeho provinění pamatovat a dám si pozor, aby se neopakovalo. Když se rozvedou manželé a vezmou si někoho jiného, mohou si sice odpustit, ale nemohou se vrátit zpět ke své původní rodině, jako by se nic nestalo. Zvlášť když už mají jinou.
Pan arcibiskup píše i o tom, že také v diecézní rodině máme mezi sebou mnoho barikád. Jedni jsou takzvaně progresivní a druzí konzervativní a obojí jsou přesvědčení, že mají pravdu. Jsou přesvědčeni, že vidí jasně, že ta druhá strana zavádí církev na scestí. To jim mohu sice odpustit, ale musím vůči nim zůstat obezřetný a musím bránit jejich aktivitě.
A to nemluvíme o válečných konfliktech, ve kterých obě strany věří, že bojují za spravedlnost a pravdu.
Jsme tedy všichni vyzýváni, abychom odpustili druhým jako holubice, ale také abychom byli obezřetní jako hadi. Odpuštění neznamená, že jsme hloupí a naivní, právě naopak. Odpouští člověk, který ví, jak se věci mají, kde je vina a třeba jak i on sám k nepravému jednání druhého sám přispěl.