Homilie na 11. neděli v mezidobí 16.6.2024

16.6.2024, neděle, 11. v mezidobí

Mk 4,26-34

Člověk zaseje do země semeno. Ať bdí nebo je vzhůru, semeno klíčí a roste a přináší plod.

Naším úkolem je přinášet úrodu na Božím poli. Ona ovšem nebude výsledkem našeho úsilí, naší práce, nýbrž Božím darem, který je dán zadarmo, je zadarmo nabízen. Klas roste, i když my spíme.

Zároveň ovšem platí, že bez člověkova podílu, bez člověkova přispění, bez člověkova úsilí Bůh nemůže nic dělat, protože dal člověku svobodu, svobodu rozhodování. Když člověk Boha odmítne, Bůh nemůže nic dělat, protože by bral člověku svobodu. Člověk má i svobodu postavit se proti Bohu, dopustit se hříchu.

To je absurdní podoba lidské svobody. Je to jako duchovní sebevražda.

Člověk tedy přijímá zdarma Boží dary a zároveň se musí sám přičinit, aby pole tohoto světa vydalo své plody. Platí obojí.