Homilie na 12. neděli v mezidobí 23.6.2024

23.6.2024, neděle, 12. v mezidobí

Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru? – Tuto otázku klade Ježíš i nám.

Dnešní kázání bude mít tři části:

• Biskupský list o přípravě na manželství a o doprovázení manželů
  • Liturgickou poznámku o přípravě obětních darů
  • Výklad Božího slova, o nějž požádáme biblistku, expertku na Písmo, doc. Phdr. Mirej Ryškovou. Jak asi víte, Mirej učí na teologické fakultě biblistiku, a to i bohoslovce a řeholníky, píše každý den komentáře k Písmu na ten den, publikuje odborné knihy, píše články do Katolického týdeníku, který čte mnohem víc lidí, než bývá v kostele, vede duchovní cvičení atd. Je tedy vysoce kvalifikovanou odbornicí na výklad Písma. Když má ovšem něco říci od ambonu, mají s tím někteří lidé problém.

Pan arcibiskup poslal všem farnostem naší diecéze list o přípravě na manželství a o doprovázení novomanželů. Za to zodpovídá celé církevní společenství, pastorační tým složený z kněze a manželských párů. Cílem přípravy je manželství a společná cesta ke svatosti. Příprava může trvat týdny nebo měsíce. Pokud kandidáti „výslovně a formálně odmítnou to, co církev zamýšlí při uzavírání manželství, nemohou být ke svátosti připuštění.“

To se zřejmě týká zejména pohlavního soužití před uzavřením manželství. Je ovšem zbytečné se na to ptát, když snoubenci už krátkou či dlouhou dobu žijí ve společné domácnosti, když mají dítě anebo když ho pro svůj vyšší věk už mít nemohou.

„Cílem bezprostřední přípravy je: připomenutí naukových, morálních a duchovních aspektů manželství, duchovní zkušenost setkání s Pánem a příprava na vědomou a plodnou účast na svatební liturgii.“

Katechumenát nekončí svatbou, ale pokračuje doprovázením v prvních letech. Po pěti letech se mohou manželské páry zapojit do běžné rodinné pastorace a případně se mohou zapojit do přípravy dalších snoubenců nebo do pomoci manželům v krizi.

Celý text listu je k nalezení na webové stránce farnosti.