Homilie na 21. neděli v mezidobí 25.8.2024

25.8.2024

Eucharistická modlitba III na 21. neděli

V naší eucharistické modlitbě právem klademe největší důraz na proměňování, kdy kněz opakuje Kristova slova a všichni z úcty klečí. Tato část nás spojuje s Ježíšovou Poslední večeří a s jeho obětí na kříži, kterou Poslední večeře předznamenala.

Neměli bychom ale přehlédnout tzv. epiklézi, což je prosba o Ducha svatého, kterou kněz říká dokonce dvakrát: Nejprve před proměňováním, když vztahuje ruce nad dary a prosí, aby je Duch svatý proměnil v tělo a krev Ježíše. Druhá epikléze je po proměňování – tehdy kněz prosí, aby Duch svatý proměnil ty, kdo půjdou ke svatému přijímání, v Ježíšovo tělo, kterým je církev.

Důležitým prvkem eucharistické modlitby je také Amen – závěrečné zvolání všech přítomných. Znamená, že kněz se modlil také jejich jménem, že se všichni k jeho modlitbě připojili nasloucháním, že jí rozuměli a že jeho modlitbu potvrzují.

A konečně eucharistickou modlitbu konáme „spolu s anděly a svatými“, jak zaznívá těsně před zpěvem Svatý, svatý, svatý. Eucharistická modlitba nás totiž spojuje s nebem.

Slova proměnění

Slova proměnění jsou vzata z evangelií a jsou ve všech eucharistických modlitbách stejná, i když v NZ textech se nepatrně liší.

Slova ustanovení neodpovídají žádnému ze synoptických evangelií ani 1. listu Korinťanům. Liturgická tradice je totiž plnohodnotnou "cestou" předávání víry, která není s Písmem ani totožná, ani s ním není v rozporu, ale v dokonalé harmonii.