Homilie na 25. neděli v mezidobí 22.9.2024

22.9.2024, neděle, 25 v mezidobí

Kdo chce být mezi vámi první, ať je ze všech poslední a služebníkem všech.

Co je společenským posláním křesťanů a církve? Mají vydávat svědectví o Bohu a o Kristu, mluvit k ostatnímu světu srozumitelně, nejen jazykem, nýbrž i svými skutky. Mají být hrdí, že jsou křesťané, a mají mít vliv na společnost, mají se angažovat i ve veřejných věcech.

Nemají ale usilovat o to, aby jako jednotlivci nebo jako církev vládli, jak tomu leckdy bylo v minulosti, nýbrž aby sloužili. To má být jejich srozumitelné svědectví.

Křesťan, který je ze všech poslední a služebníkem všech, může druhé lidi přivádět ke Kristu.

Křesťané mají mít všechny lidi v lásce a láska ukáže, co jsou potřeby druhého člověka a co on od nás potřebuje. To platí i v konfliktních situacích, kterých je v našem světě spousty. Křesťan v nich nesmí ustupovat zlu, ale má být zřejmé, že nejedná z nenávisti, nýbrž z lásky.