Homilie na 26. neděli v mezidobí 29.9.2024

29.9.2024, neděle, 28. v mezidobí. Připomínka sv. Václava

Kdo není proti nám, je s námi, říká Ježíš. I kdyby vykonal jen malý skutek. Děkujme Bohu za toto pozvání.

Dnešní evangelium je zároveň přísné a shovívavé (mírné). Na jednu stranu je jasné, že žádné zlo nemá místo v království Božím. Všechno, co nás svádí ke hříchu, musí být odstraněno a zničeno, i kdyby to měla být část nás samotných. Když tě nějaký úd svádí ke hříchu, utni ho. Mezi dobrem, ze kterého sestává Boží království, a zlem, nemůže být nic jiného než rozpor a oddělení.

Ježíš od nás tedy požaduje, abychom se vyhýbali všemu zlu. Kde je v nás něco zlého nebo čím druhé lidi svádíme ke hříchu, tomu se máme nejen vyhnout, nýbrž to máme přísně zavrhnout. Máme zavrhnout všechno zlé, co je v nás zlé a co nás činí zlými. Neboť nic zlého nesmí vstoupit do Božího království.

Co tedy máme činit ve své všední snaze, abychom žili jako křesťané? Zlu a nepravosti nedat žádnou šanci a skrze znamení a činy jasně ukazovat, že nejsme proti Kristu nýbrž zcela a úplně s ním.