Homilie na 5. neděli Velikonoční 28.4.2024

28.4.2024, neděle, 5. velikonoční

Jan 15,1-8

Dnes nám předkládá evangelium podle Jana nádherný obraz: Ježíš je vinný kmen a my jsme ratolesti, které z něj čerpají sílu a přinášejí hojné ovoce. Říká: Já jsem vinný kmen, vy jste ratolesti, které nesou mnoho ovoce.

Co to znamená nést ovoce?

To neznamená zasloužit si Boží lásku, milosrdenství, odpuštění hříchu, věčnou spásu. To neznamená tyto dary si „odpracovat“. Člověk si nemůže od Boha koupit nebeskou odměnu za své dobré skutky, za své nastřádané zásluhy.

To člověk zásadně nemůže. Boží dary jsou zadarmo, nejsou odměnou za dobré
chování, za životní úsilí, za dobré skutky.

Kdyby člověk za své zásluhy měl nárok na nebeskou odměnu, tak by platilo, že Bůh je povinen mu tuto odměnu dát. Tím by člověk měl moc nad tím, kdo je povinen mu něco dát, tedy nad Bohem. To je ale absurdní představa, člověk nemůže mít moc nad Bohem, Bůh nemůže mít nějakou povinnost vůči člověku,
Bůh nemá žádnou povinnost, všechno, co činí, činí ze své lásky.

Logicky ovšem platí, že když si člověk uvědomuje, že dostává od Boha veliký dar, dar života a všeho, čím jej Bůh naplňuje, tak jej přijímá.

Byl by blázen, kdyby jej odmítl. A tak potom dělá dobré skutky, protože se
z Božího daru raduje, ne proto, aby skrze ně něco získal, něco si koupil, ne z nařízené povinnosti. Pak žije radostně a z radosti.

Tímto je zdůvodněn řád lidského života. Není nařízenou povinností, nýbrž odpovědí člověka na Boží oslovení a Boží dar.