Homilie na 8. neděli Velikonoční 19.5.2024

19.5.2024, neděle, slavnost seslání Božího Ducha

Dnešní slavnost seslání Božího Ducha tvoří jednotu s Kristovým Zmrtvýchvstáním a s jeho Nanebevstoupením. Tvoří jeden celek velikonočních událostí, které jsou základem křesťanské víry a křesťanského života.

Jan 15,26-27; 16,12-15

Letnicemi vrcholí padesátidenní oslava Velikonoc. Letnice jsou jedna z nejvýznamnějších křesťanských slavností vůbec, křesťanský svátek slavený 50 dnů po Velikonocích a 10 dnů po svátku Nanebevstoupení Páně. Teologicky se tento svátek vztahuje k seslání Ducha svatého na apoštoly po Ježíšově nanebevstoupení.

Pán Ježíš slíbil dar Ducha svatého všem, kteří v něho uvěří. Jak jsme slyšeli ve čtení ze Skutků apoštolských, o letnicích seslal svého Ducha na apoštoly a na všechny, kteří s ním setrvávali na modlitbách.

Po letnicích apoštol Petr řekl všem, kteří jeho kázáním byli zasaženi v srdci: 'Obraťte se! A každý z vás ať se dá pokřtít ve jménu Ježíše Krista, aby vám byly odpuštěny hříchy, a jako dar dostanete Ducha Svatého' (Sk 2,38).

Také my jsme přijali dar Ducha svatého ve křtu, při biřmování, přijímáme ho v ostatních svátostech a když se s vírou modlíme nebo čteme Písmo svaté.

Ježíš odchází, ale nenechá své následovatele napospas světu, tedy nepřátelským mocnostem. Ve své řeči na rozloučenou slibuje svým učedníkům, tedy i nám, že Bůh bude s námi, nenechá nás zahynout. Nebude s námi přítomen tělesně, jako byl v Ježíšovi, který byl bytostí duchovní a tělesnou, Bůh a člověk. Bude s námi však přítomen ve svém Duchu, jako bytost duchovní.

Darem, sesláním Ducha sv. vznikla církev. V dějinách došlo k jejímu roztříštění, ale přesto pořád všichni křesťané vyznávají jednu víru v Boha, a to je základ její jednoty. Nejen všichni lidé jsou naši bratři a sestry, ale všichni křesťané jsou naše sestry a naši bratři ve zvláštním, hlubším smyslu.

Duch je ten, který nám dává sílu, i když v životě prohráváme.

Tak jako první učedníci prožíváme i my dnešní křesťané nezájem a odmítnutí. Ale tak jako oni, i my máme naději, že pravda se ukáže. Duch, zastánce, pomocník, kterého sesílá Ježíš, je totiž Duch pravdy. Až přijde Přímluvce, Duch pravdy, uvede nás do celé pravdy a vydá svědectví celému světu.

To je naše naděje, to je naděje těch, kteří jsou věrní Bohu.