Homilie ke Zjevení Páně 6.1.2024

6.1.2024 Zjevení Páně

Mt 2,1-12

V zářící hvězdě se Bůh dává poznat celému světu, resp. celému světu oznamuje narození svého Syna, který se stal člověkem.

Zjevení hvězdy v evangeliu podle Matouše není jev astronomický, bylo by zbytečné hledat ji na obloze pomocí dalekohledu. Je to skutečnost náboženská, teologická a symbolická. Lidé mohou za hvězdou mudrců z Východu hledat konjunkci planet Jupiteru a Saturnu, ale je to zbytečné.

Člověk nemusí Boha s námahou hledat. Iniciativu má on a on hledá člověka a dává se mu poznat. Je jen na člověku, zda bude ochoten Boží iniciativu přijmout nebo ne, zda bude ochoten ji brát vážně a uvažovat o ní.

https://jicin.charita.cz/jak-pomahame/trikralova-sbirka/:

Historie tradice Třech králů

Zprávu o „Třech králích“ nám podává Matoušovo evangelium. Zde se v 2. kapitole píše o mudrcích z Východu, kteří, vedeni hvězdou, došli přes Jeruzalém do Betléma, aby se poklonili narozenému Spasiteli a předali mu dary. Nikde však není zmíněno, že se skutečně jednalo o krále, ani kolik jich bylo. V řeckém originále textu, je slovo „magoi“, které znamená mudrce, moudré muže, ale také hvězdopravce, astrology, což má oporu ve hvězdě.

Počet tři má především význam symbolický – 3 je číslo značící plnost a dále je odvozován od počtu darů, které mudrci údajně přinesli. Ovšem i jejich definitivní podoba – zlato, kadidlo a myrha se ustavila až ve středověku a je veskrze symbolická. Počet mudrců kolísal v různých legendách od dvou po dvanáct. Počet tři se poprvé objevuje u raně křesťanského spisovatele a teologa Origena, který žil mezi léty 184 a 254 a proslul svou vášní pro číselnou symboliku.

Označení králové se pak objevuje až v 6. století. Jména Kašpar, Melichar a Baltazar jsou s nimi spojována až v lidových vyprávěních ze 7. století.

Zkratka K+M+B+ nebo latinský ekvivalent C+M+B+ je běžně vykládána jako iniciály tří králů, proto tedy Kašpar, Melichar a Baltazar. Ve skutečnosti se však jedná o zkratku požehnání - Christus mansionem benedicat – Kristus žehnej tomuto domu, a to po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet. Tři křížky pak symbolizují Nejsvětější Trojici a nejedná se tedy o spojovníky mezi jmény králů.

Tříkrálová sbírka vznikla na základě staré lidové tradice, že se hrály hry o Třech králích. Chudé děti pak chodily 6. ledna oblečené za Tři krále po domech s betlémskou hvězdou a kadidlem, zpívaly lidem koledu „My tři králové“ a posvěcenou křídou psaly na dveře domů K + M + B s příslušným letopočtem.

Tato tradice s nástupem socialistického režimu po r. 1948 postupně vymizela a byla znovu oživena až po r. 1989. Česká charita dala tříkrálovému koledovaní nový rozměr a smysl. Od roku 2001 v naší republice každoročně organizuje Tříkrálovou sbírku, kterou oslovuje všechny lidi dobré vůle, zda by nepřispěli na pomoc rodinám a lidem v nouzi u nás i v zahraničí.

Když k nám přijde Boží hvězda, nesmíme před ní zavřít oči a dveře. Je třeba, abychom poznali, že je to znamení od Boha, které svítí našemu životu.

Farnost Dolní Počernice

ŘÍMSKOKATOLICKÁ DUCHOVNÍ SPRÁVA FARNOSTI U KOSTELA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Číslo účtu

2400040748/2010, Fio Banka

Kontakty

Třída Národních hrdinů 71

190 12 Praha 9 – Dolní Počernice

administrátor farnosti

P. Libor Ovečka, tel: 732 944 964

© 2024 ŘÍMSKOKATOLICKÁ DUCHOVNÍ SPRÁVA FARNOSTI U KOSTELA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE