Kázání na 10. neděli v mezidobí 9.6.2024

Příprava obětních darů I

Několik drobných úkonů a modliteb po přímluvách slouží k přípravě na velkou eucharistickou modlitbu, která následuje:

Na oltář je umístěn korporál, misál, purifikatorium a kalich (a který může být okouřen kadidlem).

Tak se připraví oltář neboli stůl Páně, který je středem celého slavení eucharistie. Oltář je protipólem k ambonu, od kterého jsme slyšeli Boží slovo a jeho výklad. Na oltáři stojí jen svíce a mikrofon. Jinak je oltář prázdný. Měli umístit misál na oltář až při přípravě darů. Třetí významné místo je sedes neboli sedadlo, odkud celebrant zdraví lid, pronáší vstupní modlitbu a modlitbu po přijímání, žehná lidu a propouští ho.

Připraveny jsou dary chleba a vína, které jsou přineseny na oltář, za něž kněz Bohu děkuje (a které mohou být okouřeny kadidlem).