Úterý 29. 8. 2023 – 21. týden v mezidobí, památka umučení sv. Jana Křtitele
1 Sol 2,1-8
Bratři, víte sami, že náš příchod k vám nebyl nadarmo. Naopak, po všem tom utrpení a urážkách, které jsme, jak víte, přestáli ve Filipech, odvážili jsme se s důvěrou v našeho Boha kázat vám radostnou Boží zvěst i přes mnohý těžký zápas. Když vás totiž povzbuzujeme, nepramení to z nějakého falešného přesvědčení, z nějakých nepoctivých úmyslů, ani vás nechceme klamat. Ale Bůh nám svěřil evangelium, když nás napřed vyzkoušel, a proto se nechceme svým kázáním dělat pěknými v očích lidí, ale (chceme se líbit) Bohu, který zkoumá naše srdce. A proto, jak sami víte, jsme nikdy neužívali úlisných řečí, ani jsme nic nedělali ze skryté lakoty – Bůh je svědek! Nehledali jsme slávu u lidí, ani u vás, ani u jiných, ačkoli jako Kristovi apoštolové jsme vám mohli dát pocítit svou moc. Ale my jsme si mezi vámi počínali tak něžně, jako když matka hýčká svoje děti. Tak jsme po vás toužili, že bychom vám nejraději nejen odevzdali Boží radostnou zvěst, ale dali za vás i vlastní život. Tak velice jsme si vás oblíbili.
Pavel odkazuje na problémy, které měl ve Filipech (srov. Sk 16,11-40), aby zdůraznil vztah k Tesaloničanům i svou věrnost evangeliu. Protože ve starověku existovali lecjací kazatelé, filozofové a učitelé, kteří si zajišťovali své živobytí kázáním a učením, klade Pavel důraz na to, že on k nim nepatří. Jemu jde o evangelium a prospěch adresátů, k nimž má otcovský (mateřský) vztah. On nechce žít ze svého hlásání, nechce být adresátům na obtíž, nýbrž se dokonce živí vlastníma rukama.
Hlásání evangelia se nesmí stát prostředkem sebepotvrzení nebo obohacení hlasatele. To platí o službě církevnímu společenství obecně.
Mt 23,23-26
Ježíš řekl: „Běda vám, učitelé Zákona a farizeové, pokrytci! Odvádíte desátky z máty, z kopru a z kmínu, ale zanedbáváte, co je v Zákoně daleko důležitější: spravedlnost, milosrdenství a věrnost. Tohle jste měli dělat, a tamto nezanedbávat. Slepí vůdcové! Cedíte komára, ale velblouda polykáte. Běda vám, učitelé Zákona a farizeové, pokrytci! Očišťujete vnějšek číše a mísy, ale uvnitř jsou plné loupeže a nezřízenosti. Slepý farizeji! Napřed vyčisti vnitřek číše, pak bude čistý i vnějšek.“
Ve své řeči proti farizejům kritizuje Ježíš formalismus na úkor opravdové zbožnosti. I tohle platí zcela obecně. Důrazem na dodržování předpisů se leckdy zakrývá nedostatek osobního vztahu k Bohu, odvahy k samostatnému jednání i nedostatek pochopení pro druhé, nedostatek lásky, velkorysosti a radosti z víry. Přehnaný důraz na dodržování předpisů je výrazem strachu. Člověk se tak zaštiťuje vůči Bohu i druhým. Znakem skutečného vztahu k Bohu je radost, přátelskost, velkorysost, zájem o druhé a jejich životní situaci. Kdo opravdu žije ze vztahu s Bohem, ten se nebojí změn a budoucnosti, ten se nepotřebuje zajišťovat.